SEMINAR (IN FINNISH) 2022-05-09
Minkälaisiin kyberuhkiin suomalaisten organisaatioiden tulisi varautua nyt ja lähitulevaisuudessa?
Kyberturvallisuuden merkitys yritysten ja julkisten organisaatioiden toiminnan jatkuvuudelle on noussut viime aikoina tärkeäksi puheenaiheeksi. Globaali kyberrikollisuus sekä uuden tyyppiset kyberuhat koskevat entistä enemmän myös suomalaisia organisaatioita.
Tervetuloa seminaariimme kuulemaan painavaa asiaa tärkeästä aiheesta. Tilaisuuden avaa entinen tiedustelueversti ja nykyinen Jyväskylän yliopiston kyberturvallisuuden opettaja, Martti J. Kari. Aihetta lähestytään globaalien ilmiöiden kautta, suomalaisen organisaation arkeen peilaten. Nostamme esille lisäksi kaksi tärkeää teemaa; teknologian sekä osaamisen merkityksen kyberuhilta puolustautumiseen.
Aika: maanantai 9.5. klo 14:30 – 18:00
Paikka: Jyväskylän Paviljonki, Lutakonaukio 12, 40100 Jyväskylä
Agenda:
- 14:30 Ilmoittautuminen avautuu – kahvia ja pullaa
- 15:00 Avauspuheenvuoro: Kyberturvan merkitys toiminnan jatkuvuudelle, Martti J. Kari
- 15:45 Teknologian merkitys kyberuhilta puolustautumiseen: Kuinka palautua kyberhyökkäyksen jäljiltä
- 16:15 Osaamisen merkitys kyberuhilta puolustautumiseen: Pelkkä teknologia ei riitä, sitä pitää osata myös hyödyntää oikein
- 16:45 Verkostoitumistilaisuus
Esittelyssä pääpuhuja
Martti J. Kari on filosofian tohtori, Jyväskylän yliopiston kyberturvallisuuden opettaja sekä entinen tiedustelueversti. Kari on esiintynyt viime aikoina lukuisissa medioissa ja ajankohtaisohjelmissa kyberpuolustuksen ja -tiedustelun asiantuntijan roolissa.